У БЛОК ГАЛЕРИЈИ У СРЕДУ, 9. ОКТОБРА, У 20 ЧАСОВА, ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ „ПУТ“, АУТОРА БРАНИМИРА РИТОЊЕ
У новобеоградској Блок галерији, Јурија Гагарина 221, среду, 09. октобра, с почетком у 20 часова, биће отворена изложба под називом „ПУТ“, аутора Бранимира Ритоње.
Бранимир Ритоња рођен је 1961.године у Марибору. Фотографски савез Југославије 1989.године доделио му је титулу кандидата мајстора фотографије, 1995. године FIAP му је доделио титулу AFIAP, а 1998. године Фотографски савез Словеније му је доделио титулу мајстора фотографије. Активно је учествовао у оснивању Фотогалерије Stolp у Марибору и био њен уметнички водитељ од 1996. до 2023. године. Од 2002. до 2022. године био је председник Фотоклуба Марибор.Године 2005. борави на студијама у Братислави и ствара серију фотографија на тему контраста. Добитник је више награда за свој рад, међу којима су Плакета Француског фотографског савеза (1986.), Глазерова награда с повељом за постигнућа на подручју културе (2012.), Златна плакета Савеза културних друштава Словеније (2012. и 2016.), бронзана медаља на Салону ликовних уметности у Паризу (2017.), награда ДЛУМ-а (2018.), сребрна плакета ЈСКД-а (2019.) и награда на 8. фестивалу савремене ликовне уметности у Крању (2019.).
У предговору каталога мр Андреја Раковец пише: “ Фотограф Бранимир Ритоња се изложбом Пут представља аналогним црно-бијелим фотографијама. Фотографије су снимљене на аутопуту „Братства и једниства“. Бранимир Ритоња се у већини својих дјела бави колизијом природе и човјекових захвата у њу. Поступцима до-илуминације, свјетлу, кључном за снимање фотографије, додијељена је улога скромног, тихог елемента, односно, како наслов изложбе каже, својеврсног „остатка“ за којим гладне очи жељно трагају.
Акцентирањем тамног постигао је парадоксалан учинак: готово је негирао свјетло и минимизирао свјетлосне рефлексије од разине дескриптивних референата простора до апстрактних детаља који, као жариште визуре, израњају из силуета крајолика уроњеног у таму. Свјетло, односно оно што је од њега остало, симболично представља остатке природе, пољопривредног земљишта које је жртвовано за изградњу цестовне инфраструктуре и стамбених насеља. Настанак серије потакнула је промјена на путу измеџу Љубљане и Скопља, гдје је фотограф прешао неколико пута, а у доби од 2000 до 2023 је снимао као супутник у колима.
Свјетло, које у филозофији има позитивну конотацију јер симболизира спознају истине, разум и пуну свијест, својим гашењем у дјелима Бранимира Ритоње симптоматично обиљежава данашње вријеме. На неколико фотографија блиједи на начин који би изблиједио вид. У негативној оптици, могли бисмо рећи да је вид, који је у неоплатонизму метафора за ум, увид у бит ствари, у Ритоњовој интерпретацији запријећен смрћу. Као да је човјек дошао до прекретнице у свом себичном присвајању природе. На какав ће се ментални хоризонт фокусирати у будућности, остаје отворено питање: хоће ли наставити с оним што ради и коначно потпуно растјерати свјетло и у свом сљепилу слетјети у духовни мрак? Или ће попустити и свјетло неће свести на пуке остатке, него ће му вратити пуни сјај?“
Изложба ће бити отворена до 21.октобра 2024.године.