ТРИБИНА ПОВОДОМ ДАНА ЉУДСКИХ ПРАВА

slika slika slika slika

Општински центар за бригу о старима деци и особама са инвалидитетом „Нови Београд“ и Виктимолошко друштво Србије, поводом Међународног дана људских права,10. децембра, организовали су трибину „Да деца (п)остану победници: спречи, оснажи, подржи. Нови Београд уз Вас!”

Трибина којој су присуствовали студинти Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију у Београду, одржана је у просторијама Центра, Милутина Миланковића 34 у Месној заједници „Газела“, а модератор је била Милица Луковић Радаковић из Виктимолошког друштва.

Стручњаци који се свакодневно баве проблемом насиља, говорили су о могућностима његовог пријављивања, начинима на који институције поступају, посебно када су деца жртве насиља, као и видовима подршке у локалној заједници.

На ове теме говорили су Горан Перић из Одељења криминалистичке полиције ПС Нови Београд, Нада Малетић педагог и супервизор у Служби за заштиту деце и младих ГЦСР Одељења Нови Београд, Нада Бањанин Ђуричић, професорка Социологије са правима грађана у Железничко техничкој школи, Милена Ракита педагог у Железничко течничкој школи, као и Андрија Гојковић, социјални радник у Центру за социјалну интеграцију деце и младих “Звезда” на Новом Београду.

Учеснике трибине поздравила је директорка општинског Центра Милка Миловановић Минић.

Она је истакла да Општина Нови Београд и општински Центар, у сарадњи са локалним актерима, доприносе заштити права свих људи и да је у том циљу успешна сарадња успостављена и са Виктимолошким друштвом Србије.

Међународни дан људских права, како је рекла, прилика је да се сумирају активности у процесу заштите, унапређења и промоције права свих грађана, као и да се ода почаст људима који су дали велики допринос унапређењу људских права, а међу тим људима је и покојни др Дамјан Татић, особа са инвалидитетом и члан Националне организације особа са инвлидитетом.

„Цитираћу изјаву др Татића, да се људска права усвајају глобално а спроводе локално и подсетити на његов често истицан став да борба за своје право подразумева познавање тог права, његово аргументовано представљање и да се у томе буде упоран“, рекла је Миловановић Минић.