СТАНОВАЊЕ УЗ ПОДРШКУ БИТАН ВИД ПОМОЋИ ОСОБАМА СА АУТИЗМОМ

slika slika slika slika slika slika

Поводом обележавања предстојећег Међународног дана особа са аутизмом, у просторијама општинског Центра за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом одржана је Трибина “Становање уз подршку – Право и пракса”. На трибини коју су у сарадњи организовали Београдско удружење за помоћ особама са аутизмом и општински Центар за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом „Нови Београд“, разматрани су начини доступности и имплементације услуге становања уз подршку за особе са физичким инвалидитетом, интелектуалним, менталним тешкоћама и аутизмом, као својеврсна помоћ и подршка у стицању способности у области непосредне бриге о себи и окружењу, као и подстицање учествовања у активностима живота у заједници са циљем што самосталнијег живота.

Учеснике је у име општине Нови Београд, поздравила директорка општинског Центра, Милка Миловановић Минић нагласивши да је тема становања уз подршку дуго присутна у дијалозима родитеља и професионалаца као вид услуге коју је неопходно развијати, посебно за одрасле особе са аутизмом.

“ Општински Центар је место сусрета родитеља, стручњака и практичара који нам могу пружити драгоцене увиде у могућности и начине унапређења подршке особама са аутизмом и њиховим породицама. Уз подршку општине Нови Београд, у наредним данима организоваћемо изложбу ликовних радова особа са аутизмом са циљем да допринесемо како њиховој видљивости тако и бољој комуникацији са локалном заједницом. Важно је да свако од нас, сходно својим надлежности и могућностима, уз добру вољу допринесе да подршка буде сврсисходнија и квалитетнија“, поручила је Милка Миловановић Минић.
Испред Београдског Удржења особа са аутизмом присутне је поздравио Србољуб Ранковић, председник удружења. Он је истакао да је удржење предузело више корака како би допринело процесу формирања ове услуге и да се нада да резултати неће изостати.

„Ова услуга би била од огромног значаја за особе са аутизмом и родитеље чији је оправдан страх како ће се њихова деца снаћи када родитељска подршка једног дана изостане“, рекао је Ранковић.

На трибини су говорили и Славица Милојевић, дипл.соц.радник, руководилац Одељења за информисање, промоцију и подршку у Републичком Заводу за социјалну заштиту, Марина Куриљ, дипл.спец.педагог, директорка Удружења „На пола пута“, Катарина Тадић, мастер дефектолог, координаторка услуге становања уз подршку за особе са инвалидитетом и Бранко Даљевић, дипл.економиста, члан БУПОА и члан радне групе за измену Правилника о ближим условима и стандардима за пружање услуга социјалне заштите.

Дискусији су присуствовали родитељи, стручњаци, представници удружења и представници Министарства за људска и мањинска права.