ДРУГИ САЈАМ УСЛУГА И ПРОЈЕКАТА „НОВИ БЕОГРАД СИГУРНА ОПШТИНА“ 

slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika slika
Осмех, игра, песма и заједништво обележили су други Сајам услуга и пројеката у области превенције и заштите од насиља „Нови Београд сигурна општина“, који је данас одржан на платоу испред зграде Градске општине Нови Београд, у организацији Градске општине Нови Београд, посредством свог Центра за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом и у сарадњи са Виктимолошким друштвом Србије.
 
Манифестацију је отворила председница Градске општине Нови Београд Ивана Николић у присуству чланова Већа Градске општине Нови Београд.
 
„Као и прошле године, и ове године са овог сајма шаљемо јасну и важну поруку „Насиље није моћ“. Моћ су емпатија, солидарност, разумевање и заједништво. Моћ је када смо ту једни за друге и када као друштво показујемо одговорност и бригу према сваком појединцу. Поред организовања оваквих догађаја, трудимо се да континуирано унапређујемо сарадњу са свим институцијама и службама које се баве овом темом. Посебно је важно да разговарамо не само о физичком, већ и о дигиталном насиљу, које је данас много присутније него раније. Хвала нашим најстаријим суграђанима, најмлађима, као и свим удружењима и институцијама које својим радом доприносе да Нови Београд буде сигурнија општина. Настављамо да радимо у том правцу, како бисмо сваког дана градили безбедније и подржавајуће окружење за све наше грађане“, поручила је председница Николић.
 
Присутнима се обратила и директорка општинског Центра за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом Милка Миловановић Минић.
 
„Безбедност у сваком смислу и нулта толеранција према било ком облику насиља наш су трајни циљ. Инспирацију за покретање Сајма услуга и пројеката пронашли смо у заједничком раду на креирању програма и услуга које у фокус стављају превенцију насиља и подршку жртвама. Радује ме што се насиље данас чешће пријављује и што су жртве охрабреније да изађу из зачараног круга насиља. Верујем да ћемо заједничким радом наставити да јачамо поверење грађана и охрабримо све оне који трпе било који облик насиља да реагују и насиље пријаве. Једна права реч изговорена на правом месту може променити нечију судбину. Зато не оклевајмо, пријавимо насиље“, истакла је директорка.
 
Председница Виктимолошког друштва Србије Јасмина Николић говорила је о значају превенције насиља, подршке жртвама и међуинституционалне сарадње.
 
Манифестација је окупила велики број институција, удружења и организација које се баве превенцијом насиља, социјалном заштитом, подршком породицама, деци, старима и особама са инвалидитетом, са циљем да грађанима представе своје услуге, програме и видове подршке.
 
На сајму су учествовали представници Градског центра за социјални рад, одељење Нови Београд, Трећег основног јавног тужилаштва, Градске организације пензионера Београда, Националне службе за запошљавање, Установе Геронтолошки центар Београд, Предшколске установе „11. април“, Основне школе „Кнегиња Милица“, Београдског центра за особе са инвалидитетом, Удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама Нови Београд, Удружења „Хероине“, Удружења „Живимо заједно“, Удружења „Из круга Београд“, Центра за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом и Виктимолошког друштва Србије.
 
У оквиру програма наступили су Андријана Филиповић са нумером „Ово је Србија“, ансамбл Геронтолошког центра Београд „Савска зора“, као и малишани Предшколске установе „11. април“. Посетиоци су имали прилику да обиђу штандове учесника, информишу се о доступним услугама и разговарају са представницима институција и организација.