Izložba Jelene Jovančov u Blok galeriji

U novobeogradskoj Blok galeriji, JurijaGagarina 221, PETAK, 14. FEBRUARA, s početkom u 19 časova, biće otvorena izložba grafika, autorke JELENE JOVANČOV.

Jelena Jovančov rođena je 1982. godine u Titogradu (SFRJ). Studirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju (Univerzitet Crne Gore) od 2002-2007. godine gdje je i diplomirala na studijskom programu grafika u klasi profesorke Anke Burić. Magistrirala je na istom fakultetu (Interdisciplinarna grafika) 2010. godine. Bila je stipendista Vlade Crne Gore – Ministarstvo prosvjete i nauke kao i stipendista Opštine Bar. 2008. Studijski boravila u Francuskoj, Visoka škola savremene umjetnosti (PASCA Pont-Aven School of Contemporary Art). Jovančov je članica Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore ULUCG od 2008. i međunarodnog društva mecotinte, International Mezzotint Society I.M.S. Florida, SAD od 2015. Ima status samostalnog umjetnika od 2017. godine.

Imala je 23 samostalne izložbe i preko 250 selektovanih nacionalnih i međunarodnih izložbi, uključujući:

Comodoro Rivadavia, Laguna Paiva SF, Parana ER, Rafaela SF, Concepción del Uruguay ER – Argentina / Townsville, Ipswich, Brisbane, Capalaba – Australija / Gabala – Azerbejdžan / Brest – Belorusija / Brussels – Belgija / Campinas SP, Guarulhos SP – Brazil / Varna, Ruse – Bugarska / Sarajevo, Banja Luka, Tuzla, Prijedor – Bosna i Hercegovina / Piedecuesta Santander – Kolumbija / Zagreb, Rijeka, Labin, Novi Vinodolski, Pula, Krk, Zaprešić, Popovača – Hrvatska / Rokycany – Republika Češka / Alexandria – Egipat / Salernes, Sarcelles, Pont-Aven, Quimper, Magné, Trizay – Francuska / Berlin, Büdelsdorf, Schönsee, Nürnberg – Nemačka / Athens, Santorini, Thessaloniki, Igoumenitsa – Grčka / Vonyarcvashegy – Mađarska / Jakarta, Bandung, Yogyakarta, Solo – Indonezija / Palermo, Trieste, Vigonza, Padova, Acqui-Terme, Bosia (Cuneo) – Italija / Kyoto, Takanabe – Japan / Gongju – Južna Koreja / Kaunas, Šiauliai – Litvanija / Riga, Jūrmala – Letonija / Skopje, Bitola, Tetovo – Severna Makedonija / Chisinau – Moldavija / The Hague (Den Haag), Hengelo – Holandija / Auckland, Palmerston North, Kerikeri – Novi Zeland / Beijing (Peking), Shanghai, Guangzhou, Taiyuan – Narodna Republika Kina / Łódź, Ostrów Wielkopolski, Gliwice – Poljska / Vila Nova de Cerveira, Alijó, Évora – Portugal / San Huan – Portoriko / Bucharest, Ploieşti, Iași, Cluj-Napoca, Alba Iulia, Sfântu-Gheorghe, Miercurea Ciuc, Târgu-Mureș, Timișoara, Tulcea, Bârlad, Alexandria, Baia Mare, Aiud – Ruminija / Ekaterinburg, Kazan, Yelabuga, Ufa, Vologda – Rusija / Beograd, Novi Sad, Niš, Subotica, Majdanpek, Čačak, Kraljevo, Kragujevac, Zrenjanin, Pančevo, Sremska Mitrovica, Bačka Topola, Senta, Ada, Palić, Apatin, Futog – Srbija / Singapore – Singapur / Lendava – Slovenija / Madrid, Valladolid, Barcelona, Ferrol – Španija / Basel, Geneva – Švajcarska / Taichung – Tajvan / Istanbul, Bursa, Selçuklu – Turska / Lviv – Ukrajina / London, Kingston (Southwest London), Droitwich Spa – Velika Britanija / New York NY, Rochester NY, Pittsburgh PA, Grand Junction CO, San Francisco CA – Sjedinjene Američke Države.

Samostalne izložbe (izbor):

2019. JU Matični muzej Kozare u Prijedoru, Bosna i Hercegovina

2019. Galerija „Marko K. Gregović“, Petrovac, Crna Gora

2018. Muzej „Horeum Margi-Ravno“, Ćuprija, Srbija

2018. Zavičajni muzej, Bar, Crna Gora

2018. Galerija „Atrijum“ Biblioteka grada Beograda, Srbija

2018. Polimski muzej Berane, Crna Gora

2017. Umetnička galerija „Čedomir Krstić“, Pirot, Srbija

2017. Kuća Vojnovića, Kulturni centar Inđija, Srbija

2016. Bosanski kulturni centar, Tuzla, Bosna i Hercegovina

2016. Moderna galerija Centra za kulturu Lazarevac, Srbija

2015. Adriatic Marinas, Porto Montenegro, Tivat, Crna Gora

2015. Gradska galerija „Mostovi Balkana“, Kragujevac, Srbija

2014. Galerija UDAS, Banja Luka, Bosna i Hercegovina

2014. Umjetnička galerija „Vitomir Srbljanović“, Pljevlja, Crna Gora

2011. Moderna galerija Budva, Crna Gora

2011. Galerija Studentskog kulturnog centra, Beograd, Srbija

2010. Gradska galerija Kotor, Crna Gora

2007. Umjetnička galerija „Velimir A. Leković“, Bar, Crna Gora

Nagrade:

2018. Priznanje za rad u dubokoj štampi, šesta međunarodna izložba slika malog formata, Srbija

2018. Počasna nagrada – za doprinos grafičkoj umjetnosti, deveto trijenale grafike Bitola, Sjeverna Makedonija

2017. Priznanje za rad u dubokoj štampi, treća međunarodna izložba exlibrisa, Subotica, Srbija

2016. Medalja za rad u dubokoj štampi, druga međunarodna izložba exlibrisa, Subotica, Srbija

2016. Treća nagrada, četvrta međunarodna izložba malog formata UNU Novi Sad, Srbija

2016. Treća nagrada, osmo međunarodno bijenale grafike Rokycany, Republika Češka

2016. Treća nagrada, međunarodno bijenale male grafike Inter-Art, Aiud, Rumunija

2015. Nagrada Aleksandar Aco Adamović, 8. BUM Bijenale umjetnosti minijature BiH, Tuzla, Bosna i Hercegovina

2014. Prva nagrada, međunarodno bijenale male grafike Inter-Art, Aiud, Rumunija

2012. Nagrada Plzenske regije, šesto međunarodno bijenale grafike Rokycany, Republika Češka

2012. Prva nagrada za grafiku, X međunarodna izložba „Žene slikari“, Majdanpek, Srbija

2009. Nagrada Lubarda, Milunović, Stijović, 64. Tradicionalna izložba ULUCG Podgorica, Crna Gora

2006. Tradicionalna godišnja nagrada za grafiku Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje, Crna Gora

Radovi u muzejskim kolekcijama (izbor):

The collection of the National Art Museum of China NAMOC, Beijing, Narodna Republika Kina / The State Museum of Fine Arts of the Republic of Tatarstan, Kazan, Ruska Federacija / The Gallery – Museum Lendava, Slovenija / Painting and sculpture Museums Association, Istanbul, Turska / Museum of the City of Ostrów Wielkopolski, Poljska / The permanent Art collection of the Douro Museum, Alijo, Portugal / The Museum of Italian Graphic Arts Vigonza, Padova, Italija / Yelabuga State Historical-Architectural and Art Museum Reserve, Yelabuga, Ruska Federacija/ The collection of the Brest Regional Museum, Brest, Belorusija / The collection of the “Moldova” National Museum Complex of Iaşi, The Art Museum, Iaşi, Rumunija / The permanent collection of the Ekaterinburg Museum of Fine Arts, Ekaterinburg, Ruska Federacija / The permanent collection of the Bibliotheca Alexandrina, Art Center, Alexandria, Egipat / Bashkortostan State Museum of Fine Arts n.a. M. A. Nesterov, Ufa, Ruska Federacija/ Museum Dr. Bohuslava Horaka in Rokycany, Republika Češka / The National Taiwan Museum of Fine Arts, Taichung, Tajvan / The “Ion Ionescu-Quintus” Art Museum Of Prahova County, Ploieşti, Rumunija / The Museum of Engraving Collection, Paleologi Castle in Acqui Terme, Italija / Muzej grada Tetova, Severna Makedonija / Biblioteka grada Beograda, Srbija / Polimski muzej, Berane, Crna Gora / Muzej Kozare, Prijedor, Bosna i Hercegovina / Zavičajni muzej Bar, Crna Gora

Bijenala/ trijenala (izbor):

  1. V Kazan International printmaking biennale “Rider”, State Fine Arts Museum of the Republic of Tatarstan / Kazan, Ruska Federacija
  2. “A Colorful World and a Shared Future”, 8th Beijing International Art Biennale, National Art Museum of China / Beijing, Narodna Republika Kina
  3. International Print Triennial, 2nd edition, Biblioteca Judeţeană “Marin Preda” Teleorman / Alexandria, Rumunija
  4. International Contemporary Art Biennial “Nicolae Tonitza”, Vasile Pârvan Museum / Bârlad, Rumunija

2018, 2012. International Triennial of Graphic Art Bitola, NI Institute and Museum Bitola / Bitola, Severna Makedonija

  1. The second International Biennial of Artwork on paper, The Museum of Kozara / Prijedor, Bosna i Hercegovina

2018, 2016, 2014, 2012. Intercontinental biennial of small graphics Inter-Art / Aiud, Rumunija

  1. Danubius Biennial International Contemporary Engraving exhibition, The Art Museum in Tulcea / Tulcea, Rumunija  
  2. “Shelter in the Forest”, Geumgang Nature Art Pre Biennale, Geumgang International Nature Art Center / Gongju, Južna Koreja

2017, 2015, 2013, 2011. The “Iosif Iser” International Contemporary Print Biennial / Ploieşti, Rumunija

2017, 2015. Biennial of Miniature Art of Bosnia and Herzegovina, BKC Bosnian Cultural Center / Tuzla, Bosna i Hercegovina  

2017, 2015. International Contemporary Engraving Biennale, Moldova National Museum Complex – Art Museum Iasi / Iasi, Rumunija

2017, 2015. International Mezzotint Festival, Ekaterinburg museum of Fine Arts / Ekaterinburg, Ruska Federacija

2017, 2015. International Print Biennial Varna, City Art Gallery “Boris Georgiev” / Varna, Bugarska

  1. XIX Biennial of Cerveira / Vila Nova de Cerveira, Portugalija
  2. 16th International Triennial of Small Graphic Forms / Łódź, Poljska
  3. “Fragment Evolution”, 2nd Kaunas International Printmaking Biennial’s exhibition / Kaunas & Šiauliai, Litvanija

2017, 2014. International printmaking Triennial Belgrade, The Association of Fine artists of Serbia, Art Pavilion “Cvijeta Zuzorić” / Beograd, Srbija

  1. “Substance Silk Road Art”, The XXXIII International festival – Sarajevo Winter 2017 / Sarajevo, Bosna i Hercegovina
  2. 4th Guangzhou International ExLibris and Mini-prints Biennial, Art Museum of Guangzhou Academy of Fine Arts / Guangzhou, Narodna Republika Kina

2016, 2013. International Triennial exhibition, Ural Print Triennial, The Bashkortostan State M.V. Nesterov Museum / Ufa, Ruska Federacija

2016, 2015. 4th and 3rd International Graphic Art Biennial of Szeklerland / Sfântu Gheorghe, Rumunija

2016, 2012. International Biennial of Graphic Arts Rokycany, Museum Dr. Bohuslava Horaka in Rokycany / Rokycany, Republika Češka

  1. 8th International Printmaking biennial of Douro, Douro Museum / Alijo, Portugalija
  2. DLUM 1st International Print Biennale, The Museum of the City of Skopje / Skopje, Severna Makedonija
  3. 5th International printmaking exhibition Istanbul, CKM Caddebostan Cultural Center Art Gallery / Istanbul, Turska

2016, 2011. KIWA Exhibition, Kyoto Municipal Museum of Art / Kyoto, Japan  

  1. 17th International printmaking Biennial Sarcelles / Sarcelles, Francuska
  2. “Between Sky and Earth”, Geumgang Nature Art Pre-Biennale, Geumgang Nature Art Center / Gongju-si, Južna Koreja
  3. “Memory and Dream”, 6th Beijing International Art Biennale, National Art Museum of China / Beijing, Narodna Republika Kina
  4. 4th International printmaking Biennial Magné, Association “Les Amis du Four Pontet et de la culture” / Magné, Francuska
  5. The Bibliotheca Alexandrina International Biennale for miniature graphics, Bibliotheca Alexandrina Arts Center /Alexandria, Egipat
  6. Bucharest International Print Biennale, Centrul Artelor Vizuale Caminul Artei / Bucharest, Rumunija
  7. 23 Máximo Ramos International Award for Graphic Arts 2014, Centro Torrente Ballester / Ferrol, Španija
  8. “Peace Mechanisms” Santorini Biennale, 2nd Biennial of Modern Art / Santorini, Grčka
  9. “Future and Reality”, 5th Beijing International Art Biennale, National Art Museum of China / Beijing, Narodna Republika Kina
  10. 15th International Biennial Print Exhibit, 2012 R.O.C. National Taiwan Museum of Fine Arts / Taichung, Tajvan
  11. II International Graphic Art Biennial Graphics Review / Sfântu-Gheorghe, Miercurea Ciuc, Târgu-Mureș and Timișoara, Rumunija
  12. III International engraving Biennial, Palacio de Pimentel / Valladolid, Španija
  13. Geumgang Nature Art Pre Biennale, Geumgang International Nature Art Center / Gongju, Južna Koreja
  14. NordArt 2011, Kunstwerk Carlshutte KIC-Kunst in der Carlshutte / Budelsdorf, Nemačka
  15. X International Biennial of Engraving Acqui Prize–Acqui Terme / Acqui Terme, Italija
  16. “Open Mind Open World”, International Triennial of the Extended Art Media 2010 Belgrade / Beograd, Srbija

Izložba će biti otvorena do 26. februara 2020. godine.